Jak pozbyć się łupieżu

Jak pozbyć się łupieżuŁupież jest chorobą skory, która dotyka najczęściej okolice głowy. Objawia on się swędzeniem jak również złuszczeniem zrogowaciałego naskórka. Zjawisko to jest dokuczliwe a także często przysparza nam wstydu, gdy pojawia się na naszych włosach lub ubraniach w postaci białego pyłku.

Łupież częściej pojawia się u ludzi młodych. Szczególnie u chłopców w wieku od 16 do 24 roku życia, czyli w okresie dojrzewania. Problem łuszczącego się naskórka na głowie rzadziej pojawia się u osób starszych.

Biorąc pod uwagę, że problem jest powszechny to w dzisiejszym artykule pokażemy wam jak pozbyć się łupieżu.

Przyczyny pojawienia się łupieżu

Pojawienie się łupieżu może być wywołane wieloma czynnikami. Jednym z powodów może być zbyt rzadkie mycie głowy, lub nadmiernie wysuszone powietrze w pomieszczeniu w którym przebywamy. Także źle dobrane środki pielęgnacyjne takie jak szampon, lakier do włosów lub farba mogą powodować podrażnienie skóry i w następstwie pojawienie się łupieżu.

Bardziej podatne na na tą dolegliwość są osoby o osłabionym układzie odpornościowym, osoby żyjące w ciągłym stresie i ludzie z problemami neurologicznymi.

Oczywiście bardzo duża rolę w nawarstwianiu się i rogowaceniu naskórka na naszej głowie odgrywa również zła dieta. Jeżeli nasze posiłki zawierają małą ilości cynku a także są ubogie w witaminy z grupy B to jesteśmy narażeni na pojawienie się łupieżu.

Rodzaje łupieżu

Łupież suchy – Objawia się on łuszczeniem skóry na naszej głowie i ma postać białego pyłku. Jest on spowodowany wysuszeniem skóry przez suche powietrze, szczególnie w okresie zimowym. Może on być również wywołany przez niewłaściwą higienę, konkretnie mówiąc przez stosowanie niewłaściwych szamponów i innych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Łupież tłusty jest trudniejszy do wyleczenia, czasami zmusza nas do wizyty u specjalisty, gdyż powoduje stany zapalne naskórka. Ta odmiana łupieżu ma również trochę inna formę. Fragmenty złuszczającego się naskórka są tłuste i mają żółta barwę. Ten stan schorzenia często jest wywołany przez grzyb drożdżopodobny o nazwie Pityrosporum ovale. Duże skupiska tych grzybów powodują stany zapalne skóry co z kolei prowadzi do łupieżu tłustego.

Jak pozbyć się łupieżu

Łupież może dotknąć każdego z nas. Jest to zjawisko mające tendencje do nawrotów, ale jest też łatwo uleczalne. W jego zwalczaniu można poddać się zabiegom domowym, stosując toniki z wyciągów roślinnych takich jak pokrzywa lub tatarak. Skuteczne będą również maseczki z naturalnych składników takich jak jajka, oliwa z oliwek i sok z cytryny. Bardzo pomocna będzie również prawidłowa dieta bogata w wapń, fosfor, cynk i magnez a także produkty zawierające witaminy z grupy B. Warto więc do naszych posiłków wprowadzić więcej warzyw strączkowych takich jak fasola i bób. Niech na naszych talerzach pojawią się też jajka, ryby, orzechy i banany.

Istotne jest także zachowanie prawidłowej higieny mycia włosów. Warto zainwestować w porządny szampon, taki jak na przykład Dandrene. Jest to specyfik dobrze myjący, który jednocześnie łagodzi podrażnienia skóry. Jest on wyprodukowany na bazie ekstraktów ziołowych i ma bardzo delikatny zapach. Jednak najmocniejszą stroną tego szamponu jest jego szybkie i skuteczne zwalczanie łupieżu.

Jeżeli mamy do czynienia z łupieżem tłustym to mogą być potrzebne kremy lub płyny przeciwgrzybiczne. Produkty takie mają na celu przywrócenie właściwego procesu odnowy zrogowaciałej tkanki naskórka, jak również zwalczenie rozwijającego się grzyba.

Warto zadbać o skórę naszej głowy i pozbyć się łupieżu. Życie bez łupieżu to życie bez stresu, bez oglądania się za siebie i bez strachu że czarne stanie się białym.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go i udostępnij znajomym! Dziękujemy. 🙂

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *