Łysienie androgenowe – Objawy, przyczyny, leczenie

Łysienie androgenowe

Ponad 90% przypadków utraty włosów u mężczyzn jest spowodowane przez łysienie androgenowe, znanym również jako łysienie typu męskiego. Nazwa ta stała się popularna z bardzo prostego powodu. Większość osób, które przejawiają objawy tej właśnie choroby, to mężczyźni. Dlaczego? Otóż spowodowane jest to pewnym związkiem chemicznym występującym częściej u mężczyzn niż u kobiet. Jednakże, warto mieć na uwadze fakt, że choroba ta dotyczy również płci żeńskiej, ale manifestuje się delikatnie odmiennymi objawami.

Łysienie androgenowe – Objawy

Łysienie androgenowe przejawia się w inny sposób u mężczyzn i u kobiet. W przypadku mężczyzn, pierwsze objawy można zauważyć już w wieku nastoletnim. To wtedy może dojść do cofnięcia się linii włosów i powiększenia czoła. Wiele osób nie bierze tych objawów na poważnie, lecz może to być pierwszy symptom utraty włosów, który może doprowadzić do ich zaniku na całej powierzchni głowy. Przyjęto jednak, że objawy nasilają się między dwudziestym, a trzydziestym rokiem życia. To wtedy możemy zauważyć znaczne ubytki na szczycie głowy. Na początku zaobserwować możemy tak zwane „zakola”. Następnie, nasze włosy stają się słabsze i przerzedzają się.

U kobiet, objawy różnią się. Najczęstszym przejawem jest przerzedzenie się przedziałka. Na czubku głowy łatwiej jest zauważyć postępującą chorobę, gdyż mamy tam mniej włosów. Nie możemy także wykluczać objawów męskich, gdyż mimo że spotykane są rzadziej, również się zdarzają. Niecałe 30% przypadków łysienia kobiet objawia się właśnie w ten sam sposób, co u mężczyzn.

Zmiany na skórze, które towarzyszą łysieniu androgenowemu to między innymi trądzik, łojotok lub hirsutyzm. Badania kliniczne są niezbędne w celu rozpoznania choroby lub określenia jej postępu. Kobiety natomiast powinny wybrać się do trychologa, lekarza od włosów, który przeprowadzi badanie diagnostyczne – trichogram.

Łysienie androgenowe – Przyczyny

Jeśli chodzi o przyczyny łysienia androgenowego, to najczęściej głównym powodem są uwarunkowania genetyczne, jednakże również stres, choroby skóry czy powikłania hormonalne były odpowiedzialne za utratę włosów.

Dihydrotestosteront (DHT) to z reguły prowodyr tej choroby. Jest to pochodna testosteronu. To właśnie wysoki poziom DHT wywołuje łysienie. Te męskie hormony występują nie tylko u mężczyzn, ale również u kobiet. Z tego właśnie względu ta choroba dotyczy obu płci.

Kolejną przyczyną są zaburzenia hormonalne, które poniekąd powiązane są z wyżej wymienionym testosteronem.

Nie możemy również zapominać o czynniku stresowym, który to w wielu przypadkach potęguje wypadanie włosów. Ciągłe życie w stresie, martwienie się o problemy i brak jakiegokolwiek relaksu może poważnie wpłynąć na stan naszych włosów.

Oczywiście łysienie androgenowe może być też spowodowane produktami codziennego użytku. Szampony czy związki chemiczne, które możemy spotkać w lakierach do włosów to kolejne czynniki, mające wpływ na rozwój choroby.

Łysienie androgenowe – Leczenie

Nie każdy widzi potrzebę leczenia tej choroby. Są osoby, które godzą się z nowym wyglądem. Wtedy oszczędzają nie tylko dużo pieniędzy, ale również dużo czasu oraz stresu związanego z kuracją. W przypadku rozpoznania choroby we wczesnym stadium, możliwe jest odzyskanie włosów w miejscach, z których wypadły.

Jeżeli chodzi o preparaty, które mogą być stosowane przez obie płci, to polecany jest minoksydyl. Jest to kuracja, którą stosuje się na skórę głowy. Jednakże efekty leczenia widoczne są jedynie przez czas korzystania z preparatu. Dlatego w momencie odstawienia, utrata włosów będzie kontynuować.

Kolejnym preparatem, który polecany jest jedynie dla mężczyzn, to finasteryd. Są to pigułki, których celem jest zmniejszenie wytwarzania hormonu, który odpowiedzialny jest właśnie za łysienie andregonowe. Jednakże, w przypadku przedawkowania narażamy się na problemy erekcyjne oraz problemy z libido.

Niektórzy mężczyźni oraz kobiety polecają również naturalne, ziołowe tabletki na wypadanie włosów. Ich moc tkwi w odpowiednim doborze naturalnych składników powodujących powstrzymanie wypadania włosów oraz porost nowych włosów.

Nie możemy również zapomnieć o przeszczepie włosów, czyli przeniesieniem zdrowych mieszków w miejsce tych uszkodzonych. Jest to inwazyjny typ leczenia, ale w przypadku zniszczenia mieszków włosowych, jest to najlepsza opcja.

Jeżeli przyczyną utraty włosów jest stres lub nasz styl życia, konieczna może być wizyta u psychologa. Taka terapia może znacząco pomóc nam nie tylko w przypadku problemów z naszymi włosami, lecz może również rozwiązać problemy, które dręczą nas od dłuższego czasu.

Podsumowanie

Łysienie androgenowe to jedna z poważniejszych chorób, które dotyczą naszych włosów. Powoduje ona nie tylko fizyczne problemy, które są widoczne gołym okiem. Jest to również przyczyna wielu stanów depresyjnych oraz obniżenia samooceny. Z tego właśnie względu osoby narażone na tę chorobę (czy to przez czynniki genetyczny lub inne, wymienione powyżej) nie powinny bagatelizować jej skutków, jakie mogą wywrzeć na nasze życie.

Przedstawione tu informacje nie powinny stanowić podstawy do diagnozy tej choroby u Ciebie. Jeżeli uważasz, że cierpisz na łysienie androgenowe udaj się do lekarza w celu dobrania odpowiedniego leczenia. Nie stosuj omawianych powyżej preparatów bez konsultacji specjalisty.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go i udostępnij znajomym! Dziękujemy. 🙂

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *