Łysienie telogenowe – Objawy, przyczyny, leczenie

Łysienie telogenoweChoroby związane z łysieniem są jednym z najczęstszych problemów, jakie dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Problem ten dotyka jednak częściej płci męskiej.

Włosy na głowie różnią się od tych, które znaleźć możemy na innych partiach ciała, a to dlatego, że oprócz funkcji ochronnej pełnią one również funkcję estetyczną. To właśnie ilość włosów na głowie oraz to w jaki sposób je uczeszemy jest brane pod uwagę podczas oceniania nas przez inne osoby. Z tego właśnie względu każda choroba, która wiąże się z wypadaniem włosów jest tak dużym problemem w naszym społeczeństwie.

Czym jest łysienie telogenowe?

Jednym z rodzajów łysienia jest łysienie telogenowe. Na czym ono polega? Otóż najprościej rzecz ujmując, łysienie telogenowe wiąże się ze zwiększonym wypadaniem włosów na rozproszonej powierzchni głowy. Dzieje się tak ponieważ ilość włosów w fazie wzrostu nie jest adekwatna do ilości włosów w fazie spoczynku. Te dwie fazy znane są jako anagenen i telogen. U zdrowego człowieka aż 90% włosów znajduje się w fazie anagenenu, czyli wzrostu. Faza ta trwa od 2 aż do nawet 5 lat. Faza spoczynku, czyli telogenu, to faza charakteryzująca się słabnięciem włosa, a później jego wypadaniem. U osoby zdrowej nie jest to aż tak zauważalne, gdyż tylko 10% włosów na naszej głowie znajduje się w tej fazie. Problemem jest wyżej wspomniane zaburzenie, kiedy to w fazie telogenu znajduje się aż od 50% do 80% naszych włosów. Wtedy mamy do czynienia z łysieniem telogenowym.

Łysienie telogenowe – objawy

Objawy łysienia telogenowego nie są aż nadto widoczne, dlatego w wielu przypadkach ciężko jest zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium. Tak naprawdę, jedynym widocznym objawem jest właśnie wypadanie włosów.

Czym różni się łysienie telogenowe od łysienia plackowatego czy łysienia androgenowego? Otóż łysienie telogenowe nie doprowadza nas do całkowitego wyłysienia. Gdy przyjrzymy się części głowy w której łysienie jest szczególnie widoczne to ujrzymy tam prawdopodobnie małe włoski a nie jak w przypadku innych typów łysienia samą skórę. To dlatego, że faza telogenu nie usuwa mieszków włosowych, które odpowiadają właśnie za regeneracje włosów.

Jeżeli chodzi o stuprocentowe rozpoznanie objawów i zdiagnozowanie choroby, to najlepszym sposobem jest biopsja skóry głowy. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie określić jaki jest stosunek anagenenu do telogenu. Są również inne sposoby na upewnienie się czy mamy do czynienia z łysieniem telogenowym, ale nie są one tak skuteczne jak sposób opisany wyżej.

Łysienie telogenowe – przyczny

Jeżeli chodzi o przyczyny łysienia telogenowego, to możemy upatrywać ich w wielu miejscach. Ten rodzaj utraty włosów może być spowodowany na przykład ubytkiem witamin lub minerałów a także zatruciami organizmu, chorobami zakaźnymi, lekami, zaburzeniami hormonalnymi czy też czynnikami genetycznymi. Niewiele osób to wie, ale przyczyną wypadania włosów może być również stres spowodowany na przykład jakimś urazem czy zabiegiem operacyjnym.

Łysienie telogenowe – leczenie

Sama choroba trwa maksymalnie do sześciu miesięcy i nie wymaga leczenia. Warto jednak spojrzeć na przyczyny choroby i zapytać się siebie czy, któraś z przyczyn nie jest odpowiedzialna za wypadanie włosów. Więc jeżeli byliśmy ostatnio podatni na stres to powinniśmy odciąć się od stresogennych sytuacji a jeżeli nasza dieta nie była wystarczająco bogata w wartościowe składniki odżywcze możemy zacząć się lepiej odżywiać.

Cały proces choroby może zostać wyleczony poprzez pozbycie się przyczyny. Oczywiście, nie w każdej sytuacji można to zrobić, dlatego niekiedy jedyną odpowiedzią jest czas. Jakkolwiek, warto pamiętać o tym, że łysienie telogenowe nie doprowadza do całkowitego wyłysienia, jak nazwa może wskazywać. Jest to jedynie przerzedzenie włosów, które po danym czasie znów zaczną odrastać. Z tego właśnie względu pomoc psychiczna u osoby chorej na wyżej wymienioną dolegliwość jest wskazana i może bardzo pomóc i oczywiście ułatwić przebieg choroby.

Podsumowanie

Łysienie telogenowe nie jest aż tak straszne w porównaniu z innymi typami łysienia. Co prawda, może być ono spowodowane bardzo poważnymi zmianami w naszym organizmie, jednakże w wielu przypadkach jest ono wynikiem braków witamin czy nadmiernym stresem. Zwrócenie się o pomoc do dietetyka jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli określiliśmy, że nasz problem jest spowodowany ubytkiem witamin lub składników odżywczych. Ponadto, osobom chorującym na tę chorobę rekomenduje się unikanie witaminy A a zarazem podniesienie poziomu żelaza oraz innych witamin.

Informacje przedstawione na stronie nie powinny Ci służyć jako diagnoza tej choroby. Jeżeli uważasz, że cierpisz na łysienie telogenowe udaj się do specjalisty, który pomoże Ci w doborze odpowiedniej terapii.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go i udostępnij znajomym! Dziękujemy. 🙂

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *