Jakie zioła pomagają na wypadanie włosów?

Problem wypadania włosów dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. W pierwszym wypadku najczęściej ma uwarunkowania genetyczne, w drugim hormonalne.

Codziennie tracimy od 50 do 100 włosów, jest to zjawisko naturalne i niezauważalne. Występuje u kobiet i mężczyzn. Zwiększona utrata włosów następuje wiosną, jesienią lub w wyniku osłabienia chorobami.

Przyczyną wypadania włosów może być także stres, zmiany hormonalne. Włosy reagują także na niewłaściwą dietę i wynikający z tego niedobór witamin i mikroelementów. Stają się wtedy matowe, przetłuszczają się, końcówki ulegają rozdwojeniu. Dodatkowymi czynnikami osłabiającymi włosy są szampony zawierające zbyt dużo składników chemicznych, farby do włosów.

Zastosowanie ziół w pielęgnacji włosów

Medycyna naturalna od wieków wykorzystuje właściwości ziół do leczenia różnego rodzaju dolegliwości. Zaletą takiej terapii jest jej naturalność (najbliższa organizmowi), brak skutków ubocznych przy umiejętnym stosowaniu.

Niestety mankamentem kuracji ziołowych jest fakt, że na efekty trzeba czasami dłużej poczekać. Jednak dzięki zastosowaniu ziół włosy stają się lekkie, odzyskują blask i puszystość.

Warunkiem przywrócenia włosom doskonałej kondycji jest ich systematyczne stosowanie.

Zioła dostarczają organizmowi odpowiednich składników mineralnych i witamin. W przypadku ziół poprawiających kondycję włosów są to magnez, żelazo, fosfor, wapń, witaminy A, C, K, B2 a także olejki eteryczne.

Stosując zioła do poprawy kondycji włosów trzeba równocześnie stosować zioła zapobiegające ich wypadaniu i zioła poprawiające porost włosów, czyli wzrost ich ilości.

Można stosować je zewnętrznie do wcierania w skórę głowy, płukania włosów i wewnętrznie jako napary i herbatki do picia wzmacniające kondycję włosów od wewnątrz. W tym ostatnim przypadku najczęściej stosuje się mieszankę ziół.

Najpopularniejsze zioła stosowane w pielęgnacji włosów

Pokrzywa

Popularnie występujące zioło o różnorodnym zastosowaniu. Jej właściwości moczopędne pozytywnie wpływają na przemianę materii, ułatwiają usunięcie toksyn z organizmu. Równocześnie pokrzywa dostarcza wiele mikroelementów poprawiających kondycję cebulek włosów i powoduje ich wzrost. Można stosować płukankę z pokrzywy (zostawiamy włosy do naturalnego wyschnięcia) lub w połączeniu ze skrzypem polnym pić w formie herbatki.

Skrzyp polny

Jest doskonałym źródłem krzemionki poprawiającej ukrwienie skóry, zamykanie porów.

Zapobiega przetłuszczaniu się skóry i włosów. W połączeniu z pokrzywą jest najważniejszym ziołem wpływającym na kondycję włosów, które stają się silniejsze, puszyste i nie przetłuszczają się.

Podsumowanie

W aptekach i drogeriach można kupić wiele szamponów ziołowych, ale zawierają one także substancje dodatkowe. Doskonale nadają się do codziennej pielęgnacji włosów. Jednak do zmniejszenia wypadania i zwiększenia porostów włosów lepsze efekty przynosi stosowanie pokrzywy i skrzypu polnego w postaci herbatek lub płukanek.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go i udostępnij znajomym! Dziękujemy. 🙂

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *